Edice:

PayPal


O ČERTÍKOVI

Obálka knihy
Autor: Alexandra Vokurková
Nakladatel: Meander
Ilustrace (Fotografie): Pavel Kadlec
Jazyk: Český
Edice: Modrý slon
ISBN: 9788086283593
Počet stran: 48
Vazba: Vázaná
Formát: 165 x 230
 
Doporučená cena 268 Kč
Vaše cena knihy 241 Kč

POPIS KNIHYVzbudí to velký rozruch na sídlišti Andělíkov a přihodí se tam plno zajímavých a nepředvídatelných věcí nejen Čertíčkovi a jeho andělským kamarádům

Půvabné vyprávění talentované autorky, snažící se na počátku vycházet z tradičního pojetí role rošťáků čertů a vzorných andělů v pohádce, což se jí právě ale vůbec nedaří, a tak vlastně vede děti zcela mimoděk a nenásilně k toleranci k odlišnostem a jinakosti

Vtipné linoryty výtvarníka a grafika Pavla Kadlece jsou stejně netradiční jako je literární prvotina vystudované genetičky a bioložky, jejíž chytré a úsporné psaní je vůči dětem prosto jakékoli vyumělkovanosti a vypočítavostiAlexandra Vokurková (1966)Vystudovala obor molekulární biologie a genetika na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Na Literární akademii Josefa Škvoreckého v Praze absolvovala kurzy tvůrčího psaní pod vedením Daniely Fischerové. Na internetu publikuje své pohádky a povídky. Pro Český rozhlas zdramatizovala povídku Katherine Mansfieldové Dcerunky nebožtíka pana plukovníka. Je spoluautorkou výkladového slovníku lékařských pojmů. Žije s manželem a dvěma dětmi v Brandýse nad Labem
Pavel Kadlec (1977)Pavel Kadlec vystudoval na Vyšší odborné škole grafické a nyní pracuje jako počítačový grafik. V současnosti studuje na UTB ve Zlíně v oboru grafický design. Pro Meander vytvořil sérii linorytů ke knihám David, Nik a kouzelný cylindr a O čertíkoviKdo vám četl, když jste byli děti? A co?

Táta a máma, vzpomínám si na jednu z prvních krásných knih „Matička Země“Kterého z těchto hrdinů jste v dětství nejvíce obdivovali, případně jste se s ním ztotožňovali?

A/ Ferda Mravenec

B/ Robinson Crusoe

C/ Alenka z Říše divů


Určitě za bMáte nějaký svůj vzor ještě dnes?

(nemusí to být postava z knihy, spíš spisovatel, výtvarník, nebo jiná osobnost)

Bohumil Hrabal, Jules Verne, Martin Velíšek, Josef VáchalJakou knížku jste v dětství propásli, dodnes se k ní nemůžete dostat a dodnes vás to mrzí? Kterou jste naopak nesnášeli?

Některé romány Julese Verna, škoda že je pryč ta doba, kdy jsem přečetl verneovku za víkend.

Naopak jsem nesnášel dívčí románky, pakliže jsem byl nucený se do nich z nudy začíst.

Kdy jste si napsali (ilustrovali) svou první knížku? Existuje kniha, kterou byste moc rádi ilustrovali?

Byla to básnická sbírka Oldřicha Mikuláška „Královské léto“

Docela rád bych ilustroval nějakou beatnickou básnickou sbírku. Nedělal bych Informel, jak by se možná zdálo, ale zkusil bych něco psychedelického a hodně pestrého…Nutíte své potomky, aby četli kvalitní knížky uznávaných autorů?

Ne, nemám žádné potomkyZkusili byste definovat brak v literatuře? Jak zhoubný vliv na skomírající dětskou fantazii a vkus podle vás může mít? Jaký typ knížek naopak marně v knihkupectvích hledáte?

Myslím si, že vždy když člověk napíše něco tak, aby se to líbilo většině společnosti a dobře se prodávalo, něco co vyhovuje módnímu trendu, si koleduje o to, že se taková knížka stane brakem. Nemusí to být asi jen spotřebitel, komu se brak podbízí, může to být i nakladatel, státní instituce nebo soukromá firma

Myslím si, že brak byl, je a bude a že každý by si měl jednou přečíst nějaký brak. Je otázkou, jestli půjde dál a bude mít vůli poznat více druhů literatury

To, co marně v současnosti v knihkupectvích hledám, je kvalitně zpracovaná česká literatura v cizojazyčných překladech. Ta je až na výjimky (Švejk, Kafka a pod.) zpracována horkou jehlou a když už je v pořádku překlad, tak je špatně ilustrovaná, nebo zknihařená a jako dárek pro cizince nevhodnáVíte, že slova číst a čest mají stejný etymologický základ? Zkuste vymyslet nějaký důvod, proč.

Nevěděl jsem to, myslím si že to má původ někde v gotice, být čestný možná znamenalo také umět „číst v ostatních“ Nic lepšího mě nenapadáVáš tip na knížku století.

Bohumil Hrabal: Ostře sledované vlakyJste schopni dočíst i špatnou knihu?

Ne, nedávno jsem začal číst Kartouzu Parmskou a aniž bych hodnotil jestli je to kvalitní literatura nebo ne, skončil jsem u 30. stranyKdy se podle vašeho názoru člověk stane spisovatelem?

Když mu poprvé někdo řekne, že to, co napsal je špatnéProč je podle vás v dětské knize tak důležitá ilustrace?

Protože děti si neurony teprve propojují, je to pro ně návod, jak si dát více věcí do souvislostí a pochopit rychleji svět okolo sebeChodíte na besedy s dětmi a jste zvědaví na ohlasy čtenářů na knihu jako celek?

Bohužel neJak vidíte budoucnost knihy v konkurenci současných i budoucích (jistě velmi revolučních médií) za 50, za 100 let?

Za 50 let budou knihy, budou se prodávat ve specializovaných obchodech a výhradně budou sloužit kupujícímu jako dárek pro někoho. Papír nepůjde rozmočit ani roztrhnout.

Za 100 let také ještě budou knihy, svět ale bude v ekologické krizi, omezí se výroba papíru a možná se bude s knihami nakládat jako s rodinným stříbrem
Zde může být Vaše reklama, kontaktujte nás.